Kozákov

Kozákov

Malebné krajině Českého ráje vévodí Kozákov se svými 774 metry jako nejvyšší vrchol oblasti. V dobách, kdy již bylo v krajině Českého ráje postaveno několik rozhleden (Kopanina na Železnobrodsku, Čeřovka na okraji města Jičín nebo Tábor na vrcholu stejnojmenného vrchu v blízkosti Lomnice nad Popelkou), nabízel kozákovský vrchol stále jen přirozený výhled bez pomoci rozhledny, nepočítaje jednoduchou dřevěnou výhledovou konstrukci, která zde patrně kdysi stávala. Turistická chata byla na Kozákově zásluhou Klubu českých turistů již od roku 1928, ale stavba rozhledny zde byla započata až o několik desítek let později v roce 1993.

Po prvních myšlenkách výstavby kaple spojené s vyhlídkovou věží přišel návrh na stavbu mohyly sloužící k výhledu. Ta měly být věnována zemřelému dr. Františkovi Ladislavovi Riegerovi. Plány byly velkolepé, byl dokonce zakoupen i vhodný pozemek přímo na vrcholu Kozákova, avšak výnos z finanční sbírky nebyl dostačující, a tak stavba mohyly nemohla být započata. S blížícím se vznikem Československé republiky vyvstávaly úvahy k výstavbě turistické chaty s rozhlednou. Ani tento plán se však nepodařilo dovést ke zdárnému konci v plném rozsahu. Nakonec se podařilo realizovat alespoň část původního plánu a 24. června roku 1928 byla skutečně dokončena stavba turistické chaty nesoucí Riegerovo jméno. Od té doby uplynula dlouhá léta a teprve až již zmíněný rok 1993 mohl zaznamenat vznik nové rozhledny, a to díky rozumné dohodě Armády ČR a Klubu českých turistů. Turistům z blízka i daleka začala rozhledna sloužit 23. dubna 1995. Toho dne se splnil sen starý více než sto let. Několik generací se pokoušelo oživit Kozákov rozhlednou, ale jejich snaha a úsilí bylo dovršeno až po tolika dlouhých desetiletích.


Kozákovská rozhledna má železnou konstrukci sloužící také vojenským účelům. Dosahuje úctyhodné výšky 48 metrů, ale turisté se musí spokojit s výhledem z výšky 24 metrů, kde se nachází výhledová plošina. Abychom se mohli pokochat ničím neomezeným výhledem, musíme zdolat 124 schodů.

Pokud máme opravdu štěstí, můžeme z rozhledny zahlédnout na západě homolovité vrchy Českého středohoří nebo pokud pohlédneme jihovýchodním směrem, dokonce i Orlické hory. Za běžné viditelnosti je možno spatřit Jizerské hory, Lužické hory a Krkonoše. Z Českého ráje jistě rozpoznáte vrch Tábor s rozhlednou, zříceninu hradu Kumburk, Prachovské skály, výrazný vrch Vyskeř a také dominantu oblasti Trosky. Ve svitu slunečních paprsků stříbřící se Ještěd je jistě také snadno poznatelný.

Kozákov proslul mimo jiné také jako naleziště drahých kamenů, jejichž zpracováním se proslavil blízký Turnov. Pokud vám bude osud příznivě nakloněn, můžete i vy nalézt achát, ametyst či chalcedon. V případě, že některý či žádný z drahých kamenů sami nenaleznete, můžete si jej v blízké obci Kozákov zakoupit a přivézt si tak z Českého ráje zajímavý a hodnotný dárek.

Nejen drahé kameny a daleký výhled však činí vrch zajímavým. Kozákov je totiž doslova opředený mnoha pověstmi vztahujícími se zejména k pokladům uvnitř hory, které prý střeží tajemné bytosti. Název Kozákov vykládá pradávná pověst - v dávných dobách prý v těchto místech vykopla svým kopýtkem drahé kamení koza místní selky a právě po této koze nese vrch své jméno.

V okolí Kozákova nalezneme mnoho dalších turistických zajímavostí. Mezi ty nejatraktivnější jistě patří zříceniny hradů Frýdštejn, Rotštejn, Trosky, Zbirohy, Valdštejn, zámky Hrubý Rohozec, Sychrov, Hrubá Skála, ale i blízké Klokočské a Betlémské skály, největší jeskyně Českého ráje Postojná, Vranovský hřeben, blízká města a také například rozhledna na vrchu Kopanina.

Než se však vydáte za bližším poznáním krajiny Českého ráje, kterou jste viděli z výhledové plošiny rozhledny, nezapomeňte se posilnit v turistické chatě na vrcholu Kozákova.