Kopanina

Jedním z nejznámějších vyhlídkových cílů v okolí Malé Skály je rozhledna na Kopanině. Stojí na samé hranici mezi Českým rájem a Jizerskými horami.

Rozhlednu na Kopanině (657 m n. m.) severně od Frýdštejna postavil na sklonku 19. století Klub českých turistů z Turnova. Osmnáctimetrová cihlová věž byla slavnostně otevřena v roce 1894. Její dnešní podoba pochází z roku 1936, kdy byl vyhlídkový ochoz zastřešen a opatřen prosklenou nástavbou.

Za příznivého počasí přehlédnete z jejího vrcholu velkou část Českého ráje, špici Ještědu i panorama Lužických hor a Krkonoš. Za druhé světové války procházela přes Kopaninu hranice protektorátu. K rozhledně odbočuje z Frýdštejna modrá turistická značka (1,5 km). Po zdolání všech devadesáti schodů seběhnete k silnici, kde je restaurace Myslivecká chata, a odtud se vrátíte na Malou Skálu buď autobusem, nebo pěšky po zelené přes Bobov (4,5 km).

Rozhledna je nyní ve správě obecního úřadu ve Frýdštejně. Přístup je možný po vyzvednutí klíče v jednom z nedalekých stavení.

Fotky

kopanina.jpg craj_256.jpg

O nás