Hrad Kost
Kost
"Rázovitý hrad Kost nemá ve své podobě soupeře. Šedá barva jeho hradeb, cimbuřím opatřených, i uchovalých budov a věží tvoří vzácný obraz dávného středověku. ..." Josef Pavel
Jeden z nejzachovalejších a nejkrásnějších hradů u nás nesoucí jméno Kost, byl postaven ve stylu vrcholné gotiky v údolí na pískovcové skále nedaleko od Sobotky. Jméno hradu má vyjadřovat jeho pevnost a tím i nedobytnost.
Hrad založil pravděpodobně Beneš z Vartemberka před rokem 1349. Tehdy byla údolí kolem hradu zaplavena močály, na jejichž místě byly později vybudovány tři rybníky, z nichž do současnosti se dochoval Bílý a Černý rybník. Rybníky byly vytvořeny čistě strategicky, protože pokud by se otevřely jejich hráze, celé údolí by se zatopilo a hrad by se stal zcela nedostupným a nedobytným. Nejpevnější částí hradu se stala Bílá věž s nepravidelným čtyřhranným půdorysem, k dalším původním stavbám patří např. Starý palác, Černá věž s místností pro kaplana a kaplí Panny Marie.
Nedlouho po svém založení, roku 1370, se hrad dočkal velké přestavby, vedené Petrem z Vartemberka. Poté se ve vlastnictví Kosti vystřídaly dva významné rody, Zajícové z Házmburka a po nich od roku 1497 Šelmberkové, kteří zde vystavěli Šelmberský palác.
V první polovině 16. století, za působení Bíberštejnů byla provedena renesanční přestavba, vyrostla jižní část dnešního hradu, velká černá kuchyně či pivovar. Další majitel Albrecht z Valdštejna přemýšlel o rozsáhlé přestavbě Kosti na zámek opevněný tak, aby mohl sloužit i jako pevnost. Albrecht však své dílo pouze započal, byla postavena sala terrena,ale jeho plány vzaly za své roku 1634, kdy byl zavražděn v Chebu. Po jeho tragické smrti přišla na hrad císařská armáda a z neopatrnosti služebnictva hraběte Colloreda Kost vyhořela.
Od velkého ohně v roce 1635 přestala být Kost trvale obývána, což nijak nesvědčilo jejímu stavu. Další majitelé, Lobkovicové, jej prodali roku 1637 Heřmanovi Černínovi z Chudenic. Jeho manželka Sylvie dosáhla zrušení císařského nařízení zbořit Kost, která by podle názoru císařského dvora mohla sloužit jako opěrný bod pro nepřítele. Na konci 17. století přestavěli Černínové z Chudenic palác hradu na sýpku a zbytek hradu využívali jen omezeně.
V průběhu dalších staletí objekt chátral, některé části se zbořily a hrad dokonce vyhořel. Opravy se dočkal až po II. světové válce.
V současnosti je areál hradu v majetku Kinských a při jeho prohlídce se můžeme obdivovat nejen pozoruhodnému tvaru Bílé věže, jejíž čtyři rohy máme možnost spatřit z jednoho místa pod hradem naráz, ale i vnitřnímu vybavení, např. rodovým sbírkám, historickým zbraním či renesanční černé kuchyni v Bíberštejnském paláci.
Od hradu se můžeme vydat malebným údolím Plakánku, lemovaným skalními stěnami a plným řady dalších přírodních zajímavostí včetně ojedinělých druhů rostlin, až do nedaleké Sobotky a k zámečku Humprecht. V blízkosti hradu se rozkládá i pohádkově vypadající ves Vesec, která je dokonalým souborem roubených chalup.
Otevírací hodiny:
duben: denně mimo pondělí a úterý: od 9:00 do16:00
květen, červen: denně mimo pondělí: od 9:00 do 17:00
červenec, srpen: denně: od 9:00 do 18:00
září: denně mimo pondělí: od 9:00 do17:00
říjen: denně mimo pondělí a úterý: od 9:00 do 16:00
Poslední prohlídka odchází 1/2 hodiny před uzavírací dobou.
Vstupné:
I. Okruh
Plné vstupné...............90 Kč
Zlevněné vstupné.......60 Kč
II. Okruh
Plné vstupné...............90 Kč
Zlevněné vstupné.......60 Kč
I. + II. Okruh (zvýhodněné)
Plné vstupné...............150 Kč
Zlevněné vstupné.......70 Kč
III. Okruh ( krátký )Vstupné jednotné........50,-Kč