Hrad Frýdštejn

"Frýdštejn patříval mezi nejpevnější české hrady. Strmí nad roklinou, kterou vede cesta od Malé Skály, a uzavírá ostrožnu, na jejímž jihovýchodním okraji se rozkládá Vranov. ...... Kromě trosek zděných staveb spatřujeme na Frýdštejně místnosti přímo ve skále vytesané. Jedna z nich nese známky, že sloužila v době, kdy byl hrad již opuštěn, k tajným bohoslužbám nekatolíků. ..." Josef Pavel

Romantické torzo skalního hradu nalezneme na pískovcové vyvýšenině u stejnojmenné obce, nedaleko od Malé Skály. Hlavní dominantou hradu je velká hradní věž, postavená na nejvyšším skalisku tak, aby bylo možno obhlídnout široké okolí. Věž je nejlépe zachovalou částí hradu. Je asi 15 m vysoká a má 9 m v průměru, s dvoumetrovou tloušťkou zdiva. Jediný vchod byl v prvním patře asi 6 - 7 m nad úrovní nádvoří. Pohádková kulisa středověkého sídla posloužila i filmařům, kteří zde natáčeli několik pohádek pro děti. Toto místo si oblíbilo mnoho českých umělců, mezi nimi nechyběl ani básník Karel Hynek Mácha, jenž zde pobýval o Velikonocích roku 1835.


K Frýdštejnu nás spolehlivě dovede červeně značená turistická stezka z Malé Skály. Tento úsek Zlaté stezky Českého ráje je velice malebný a zajímavý. Z letoviska Malá Skála vystoupáme nejprve k romanticky upraveným pozůstatkům hradu Vranova s tajemným Pantheonem. Poté pokračujeme po Vranovském hřebeni vrcholovou cestou až k zřícenině hradu Frýdštejn. Po jeho prohlídce se můžeme dále vydat k elegantní rozhledně na vrcholu Kopanina a porozhlédnout se nejen po krajině Českého ráje, ale také směrem k Ještědu nebo na nepříliš vzdálené Jizerské hory.


Založení hradu spadá do časů první poloviny 14. století. Prvně je písemnými prameny zmiňován již k roku 1385, kdy je jako hradní pán uváděn Bohuněk Puklic. V roce 1425, kdy hrad vlastnil Bohuš z Kováně, informátor protihusitské Lužice, byl Frýdštejn marně obléhán vojskem husitů. Poté se zde vystřídalo ještě několik vlastníků, mezi nimiž nechyběli páni z Hazmburka, z Dubé a Vartemberkové. V roce 1540, kdy byl Frýdštejn připojen k nedalekému Českému Dubu, byl opuštěn. Jako pustý je prvně uváděn písemnou zprávou datovanou do roku 1565. Na počátku 15. století byl hrad obléhán husity a ke konci 16. století se uvádí jako pustý. V podhradí stojí jednoduchá pískovcová kaplička z roku 1823, postavená ve stylu lidového baroka. Historie Frýdštejna je spojena se jménem malíře Beneše Knüpfera a Eduarda Miléna nebo kameníka Ignáce Martince, jemuž jsou připisovány také práce na výzdobě Pantheonu. K tradičním kulturním akcím patří Folková noc.

Otvírací doba:

květen - říjen

Úterý - 10:00 - 17:00
Středa
- 10:00 - 17:00
Čtvrtek
- 10:00 - 17:00
Pátek
- 10:00 - 17:00
Sobota
- 10:00 - 17:00
Neděle - 10:00 - 17:00

Vstupné:

Děti do 6 let zdarma
Děti do 15 let - 10,-Kč
Studenti, důchodci 30,-Kč

Dospělí 40,-Kč

Fotky

frydstejn.JPG frydstejn2.JPG frydstejn3.JPG

O nás