Riegrova stezka

Riegrovou stezkou se nazývá cesta ze Železného Brodu k soutoku Kamenice s Jizerou u Podspálova a skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery do Semil. Své jméno má po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi.

Historie Riegrovy stezky se píše již od konce 19. století, kdy Klub českých turistů vybudoval tzv. starou část Riegrovy stezky, 13 km dlouhou cestu ze Železného Brodu k soutoku říčky Kamenice s Jizerou. V roce 1901 již padnul návrh na prodloužení stezky skrz údolí Jizery do Semil. Nadšenci však naráželi na odpor tehdejšího majitele pozemků, který neměl s městem dobré vztahy. Ledy se prolomily až v roce 1908 a rok poté se začalo s budováním tzv. nové části stezky od Podspálova do Semil. Stavba to byla náročná a její realizace se ujal architekt Karel Kryka.

Náročnost stavby dokazuje dvanáctimetrový tunel a 77 metrů dlouhá visutá galerie nad hladinou řeky Jizery. Na stezce byla taky vybudována Böhmova vyhlídka s pěkným výhledem na řeku. Na stavbu se použilo přes 300 kg trhaviny a stavba trvala 3 měsíce. Slavnostní otevření proběhlo v říjnu roku 1909 a stezka se ihned dostala do povědomí turistické veřejnosti ? jen jeden rok po otevření si stezku prošlo před 80 000 turistů.

Více informací najdete na stránkách půjčovny lodí Jizera ze Žluté plovárny.